top of page

Imunitní systém a jak jej podpořit.

Podzim se krásně vybarvuje zářivými barvami a s ním také chladnější a deštivější počasí. Dny jsou sychravé a přechod z tepla do zimy nemusí být pro náš organismus úplně optimální. Tématem tohoto měsíce je proto imunita. V tomto článku si stručně vysvětlíme funkci imunitního systému, faktory ovlivňující optimální imunitu a jak posílit náš imunitní systém v nadcházejícím zimním období včetně fytoterapie.



Imunitní systém je vitální obranyschopná funkce našeho organismu, která nás chrání před vnějšími patogeny (jako jsou viry, bakterie, paraziti a toxiny), infekčním onemocněním nebo před pozměněnými buňkami vlastního těla jako jsou nádorové buňky. Kromě obranyschopnosti má také schopnost autotolerance neboli autoimunity, tzn. že rozezná struktury vlastního organismu. Immunitní systém dělíme na dvě základní kategorie a to na nespecifickou a specifickou imunitní reakci.


Nespecifickou imnitní reakci dále dělíme na:

  • povrchvou ochranou bariéru (kůže a sliznice) jež bezprostředně chrání před vstupem patogenů a je označována jako "první obranná linie".

  • vnitřní ochrannou bariéru jež obsahuje fagocyty/makrofágy - jež pohlcují patogeny, NK buňky - jež zabíjí patogeny), interferony - jež zabraňují množení virů, proces zánětlivosti, antimikrobiální proteiny a proces horečky v těle. Tato vnitřní ochranná bariéra je označována jako "druhá obranná linie."

Specifická imunitní reakce zahrnuje funkci lymfocytů jež se dělí na B-lymfocyty a T-lymfocyty spouštějící řetězec reakcí, který má navíc antigen-specifickou a systematickou reakci jež si pamatuje a umožňuje takzvanou "třetí obrannou linii."

Specifická imunitní reakce se dělí na:

  • humorální imunitu a

  • buněčnou imunitu.

Mezi faktory kompromizující správnou funkci imunitního systému patří:

  • Nesprávné hygienické návyky

  • Onemocnění kůže kde je porušena integrita kůže

  • Chronický stres

  • Spánková deprivace

  • Neadekvátní nutriční status - podvýživa nebo neschopnost optimální absorpce mikronutrientů

  • Obesita a špatná životospráva

  • Chronická onemocnění - jako např. diabetes, kardiovaskulární onemocnění nebo rakovina

  • Onemocnění imunitního systému - alergie a astma, potravinové alergie, autoimunitní onemocnění nebo imunosupresivní terapie.

Jakým způsobem můžeme tedy podpořit náš imunitní systém?


Správná životospráva je na prvním místě a obsahuje konzumaci zdravého a plnohodnotného jídla (bez rafinovaných produktů) jako je ovoce, zelenina, ořechy a semínka, luštěniny, ryby nebo maso (pokud nejste vegetariáni) apod.; optimální spánkový režim, pravidelné cvičení a pohyb, pobyt na čerstvém vzduchu a samozřejmě otužování - to vše přispívá k optimální funkci našeho organismu a imunitního systému.


Mikronutrienty. Pokud z naší stravy jsou nedostačující je vhodné doplnit extra vitaminy a minerály formou výživových doplňků. Bylo prokázáno, že vitaminy A, C a D, minerály jako je selenium a zinek a Omega-3 nenasycené mastné kyseliny příznivě posilují nejenom naši obranyschopnost.



Fytoterapie je nezdílnou součástí k posílení imunity, pokud správný nutriční režim nestačí. Mezi mé oblíbené patří:


Echinacea neboli Třapatka nachová se využívá jak k prevenci tak k léčbě oslabené imunity, zvláště pak u opakovaných infekcí jako u horních cest dýchacích nebo močového traktu. Echinacea patří mezi imunostimulanty což znamená, že optimálně stimuluje oslabený imunitní systém a to zvýšením počtu makrofágů, T-lymfocytů a interferonu. Aktivní látky v ní obsažené působí synergicky a jsou obsaženy zejména v kořenu a šišce květu. Tinktura z čerstvého květu a kořene je nejúčinější a také silně antivirová. Je prokázáno, že echinacea zabraňuje množení virů.


Astragalus neboli Kozinec blanitý je moje velice oblíbená bylina jelikož má velmi rozšířené použití. Využívá se tejména v TCM, ale západní herbální medicína není o nic víc pozadu. Astragalus je imunomodulant, což znamená, že moduluje imunitní reakci a to v případě u hyperaktivní imunitní reakci (jako jsou alergie nebo autoimunitní onemocnění) nebo u nedostačné imunitní reakci (typickou pro chronická bakteriální i virová onemocnění). Celkově působí také jako tonikum a adaptogen. Užívá se kořen v sušeném stavu nebo ve formě tinktury.


Ganoderma lucidum - Reishi neboli Lesklokorka lesklá není pro změnu bylina, ale houba. Řadí se mezi tzv. vitální houby s medicinálním účinkem. Reishi je imunomodulátor, imunostimulant a antioxidant s mnoha dalšími vyznamnými účinky díky vysokému obsahu beta-glukanů a triterpenů. Využívá se jak u oslabené imunity tak u hyperimunitních reakcí. Může se užívat v sušeném stavu jako čaj, v kapslích nebo ve formě tinktury.



Eleuterokok ostnitý neboli Sibiřský ženšen je adaptogen a imunomodulátor. Využívá se zejména u chronických onemocnění a rekonvalescenci. Kromě posílení imunity také positivně navozuje wellbeing a zlepšuje odolnost proti stresu, jež může provázet dlouhodobá onemocnění. Je prokázáno, že extrakt z kořene zvyšuje počet T-lymfocytů.


Propolis je pryskiřice, kterou včely sbírají z pupenů stromů a květů. Poté jej smíchají pomocí vlastních slin a enzymů v hmotu, jež používají k zacelení prasklin v úlu, k prevenci růstu bakterií, plísní nebo invazi škůdců. Propolis má rozsáhlou historii využití. V bylinné medicíně se zejména používá jako imumomodulátor se silnými antibakteriálními, antivirovými i protiplísňovými účinky. Může se užívat ve formě kapslí, tinktur, bonbonů nebo mazání. Upozornění: neužívat u přecitlivosti/alergii na pyl, při lokálním užití může podráždit pokožku nebo sliznice.


Fytoterapie má mnoho rostlinných zdrojů jež zahrnuje holistický přístup k onemocnění a jakékoli dysharmonii našeho těla. Tudíž pokud chceme posílit imunitní systém jako takový, je nutné se zaměřit na celkovou manifestaci orgánové soustavy a ovlivňující faktory. Obecně je imunitní systém velmi komplexní a funkční proces, který obsahuje triliony buněk a nespočet reakcí individuálních orgánů našeho těla, proto je nezbytně nutné mu umožnit optimální funkci správným a zdravým životním stylem.


Přeji vám mnoho zdraví a odolnosti pro tuto nastávající zimní sezonu.


S láskou,


Jitka.





Reference:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33092041/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32340216/

https://draxe.com/health/how-to-boost-your-immune-system/

https://mediherb.com/about-us/clinical-trials.aspx

https://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2020/09/28/oregano-oil-benefits.aspx

Marieb E. N. and Hoehn K. (2010). Human anatomy and physiology. 8th ed. Pearson education Inc. San Francisco.



bottom of page